Past Winners

National Winners - 2018

1st PlaceBay of Plenty, New Zealand
2nd PlacePort Stephens Council, NSW
3rd PlaceCity of Vincent, WA

Divisional Winners - 2018

New South WalesPort Stepens Council (Port Stephens Pirates)
New ZealandBay of Plenty Regional Council
Northern TerritoryCity of Darwin
QueenslandSunshine Coast Council
South AustraliaRural City of Murray Bridge
TasmaniaNorthern Tasmania Composite Team (Northern Amalgamators Group)
VictoriaGlen Eira City Council
West AustraliaCity of Vincent

 


National Winners - 2017

1st PlaceBrisbane City Council - Team K, Qld
2nd PlaceCity of Greater Dandenong, Vic
3rd PlaceMid-Western Regional Council, NSW

Divisional Winners - 2017

New South WalesMid-Western Regional Council
New ZealandTauranga City Council
Northern TerritoryAlice Springs Town Council
QueenslandBrisbane City Council - Team K
South AustraliaAdelaide City Council
TasmaniaDevonport City Council
VictoriaCity of Greater Dandenong
West AustraliaCity of Gosnells

 


National Winners - 2016

1st PlaceSunshine Coast City Council, Qld
2nd PlaceDarwin City Council, NT
3rd PlaceDunedin City Council, NZ

Divisional Winners - 2016

New South WalesFairfield City Council (Team 1)
New ZealandDunedin City Council
Northern TerritoryDarwin City Council
QueenslandSunshine Coast City Council
South AustraliaCity of Salisbury
TasmaniaBurnie City Council (Vision Division)
VictoriaCity of Greater Bendigo
West AustraliaCity of Joondalup

 


National Winners - 2015

1st PlaceKingborough Council, Tas
2nd PlaceMarickville Council, NSW
3rd PlaceTauranga City Council, NZ

Divisional Winners - 2015

New South WalesMarickville Council
New ZealandTauranga City Council
Northern TerritoryCity of Palmerston
QueenslandMackay Regional Council
South AustraliaCity of Salisbury
TasmaniaKingborough Council
VictoriaMurrindindi Shire Council
West AustraliaCity of Joondalup

 


National Winners - 2014

1st PlaceWarrnambool City Council, Vic
2nd PlaceWhakatane District Council, NZ
3rd PlaceBurnie City Council, Tas

Divisional Winners - 2014

New South WalesWarringha Council
New ZealandWhakatane District Council
Northern TerritoryCity of Palmerston
QueenslandCairns Regional Council
South AustraliaAdelaide City Council
TasmaniaBurnie City Council
VictoriaWarrnambool City Council
West AustraliaShire of Irwin

 


National Winners - 2013

1st PlaceWestern Bay of Plenty District Council, NZ
2nd PlaceTownsville City Council, Qld
3rd PlaceDarwin City Council, NT

Divisional Winners - 2013

New South WalesCity of Randwick
New ZealandWestern Bay of Plenty District Council
Northern TerritoryDarwin City Council
QueenslandTownsville City Council
South AustraliaCity of Onkaparinga
VictoriaCity of Glen Eira
West AustraliaCity of Melville

 


National Winners - 2012

1st PlaceHastings District Council, NZ
2nd PlaceCity of Salisbury, SA
3rd PlaceTablelands Regional Council, Qld

Divisional Winners - 2012

New South WalesCity of Randwick
New ZealandHastings District Council
Northern TerritoryCity of Darwin
QueenslandTablelands Regional Council
South AustraliaCity of Salisbury
TasmaniaWaratah-Wynyard & Circular Head Councils composite team
VictoriaCity of Port Phillip
West AustraliaCity of Busselton

 


National Winners - 2011

1st PlaceCity of Charles Sturt, SA
2nd PlaceLogan City Council Team A, Qld
3rd PlaceCity of Melbourne Team 2, Vic

Divisional Winners - 2011

New South WalesWoollongong City Council
New ZealandWestern Bay of Plenty District Council
QueenslandLogan City Council Team A
South AustraliaCity of Charles Sturt
TasmaniaKingborough Council
VictoriaCity of Melbourne Team 2
West AustraliaCity of Wanneroo

 


National Winners - 2010

1st PlaceCity of Charles Sturt, SA
2nd PlaceCity of Subiaco, WA
3rd PlaceScenic Rim Regional Council, Qld

Divisional Winners - 2010

New South WalesTweed Shire Council
New ZealandAuckland City Council
QueenslandScenic Rim Regional Council
South AustraliaCity of Charles Sturt
TasmaniaHuon Valley Council
VictoriaMelbourne City Council
West AustraliaCity of Subiaco

 


National Winners - 2009

1st PlaceMid-Western Regional Council, NSW
2nd PlaceTown of Kwinana, WA
3rd PlaceMornington Peninsula Shire Council, Vic
"

Divisional Winners - 2009

New South WalesMid-Western Regional Council
New ZealandAuckland City Council
QueenslandTownsville City Council
South AustraliaCity of Playford
TasmaniaDevonport City Council
VictoriaMornington Peninsula Shire Council
West AustraliaTown of Kwinana

 


National Winners - 2008

1st PlaceMoreton Bay Regional Council, Qld
2nd PlaceRandwick City/Temora Shire Composite Team, NSW
3rd PlaceWaitakere City Council, NZ

Divisional Winners - 2008

New South WalesRandwick City/Temora Shire Composite Team
New ZealandWaitakere City Council
QueenslandMoreton Bay Regional Council
South AustraliaCity of Marion
TasmaniaBurnie City Council
VictoriaYarra Ranges Shire Council
West AustraliaCity of Swan

 


National Winners - 2007

1st PlaceCity of Melbourne, Vic
2nd PlaceWellington City Council, NZ
3rd PlaceCity of Adelaide, SA

Divisional Winners - 2007

New South WalesWagga Wagga City Council
New ZealandWellington City Council
QueenslandBrisbane City Council (team 2)
South AustraliaCity of Adelaide
TasmaniaWaratah-Wynyard Council
VictoriaCity of Melbourne
West AustraliaCity of Swan

 


National Winners - 2006

1st PlaceCity of Waitakere, NZ
2nd PlaceGlamorgan/Spring Bay Council, Tas
3rd PlaceCity of Fremantle, WA

Divisional Winners - 2006

New South WalesMarrickville Council
New ZealandCity of Waitakere
QueenslandThuringowa City Council
South AustraliaCity of Burnside
TasmaniaGlamorgan/Spring Bay Council
VictoriaMacedon Ranges Shire Council
West AustraliaCity of Fremantle

 


National Winners - 2005

1st PlaceCity of Joondalup, WA
2nd PlaceHastings Council, NSW
3rd PlaceGlenorchy City Council, Tas

Divisional Winners - 2005

New South WalesHastings Council
New ZealandSouthland District Council
QueenslandThuringowa City Council
South AustraliaCity of Prospect/Unley
TasmaniaGlenorchy City Council
VictoriaLatrobe City Council
West AustraliaCity of Joondalup

 


National Winners - 2004

1st PlaceCity of Fremantle, WA
2nd PlaceDunedin City Council, NZ
3rd PlaceYarra Ranges Shire Council, Vic
"

Divisional Winners - 2004

New South WalesFairfield City Council
New ZealandDunedin City Council
QueenslandThuringowa City Council
South AustraliaCity of Adelaide
TasmaniaBurnie City Council
VictoriaYarra Ranges Shire Council
West AustraliaCity of Fremantle

 


National Winners - 2003

1st PlaceCity of Charles Sturt, SA
2nd PlaceTown of Victoria Park, WA
3rd PlaceChristchurch City Council, NZ

Divisional Winners - 2003

New South WalesMarrickville Council
New ZealandChristchurch City Council
QueenslandMaroochy Shire Council (Team 2)
South Australia City of Charles Sturt
TasmaniaHobart City Council
VictoriaYarra Ranges Shire Council
West AustraliaTown of Victoria Park

 


National Winners - 2002

1st PlaceManukau City Council, NZ
2nd PlaceCity of Playford, SA
3rd PlaceMarrickville Council, NSW

Divisional Winners - 2002

New South WalesMarrickville Council
New ZealandManukau City Council
Northern TerritoryDarwin City Council
QueenslandMaroochy Shire Council (Sun Coast Stars)
South AustraliaCity of Playford
TasmaniaBurnie City Council
VictoriaGreater Dandenong City Council
West AustraliaManjimup Shire Council

 


National Winners - 2001

1st PlaceWest Torrens City Council, SA
2nd PlaceCity of Knox, Vic
3rd PlaceManukau City Council, NZ

Divisional Winners - 2001

New South WalesBaulkham Hills Shire Council
New ZealandManukau City Council
QueenslandRedland Shire Council
South AustraliaWest Torrens City Council
TasmaniaHobart City Council
VictoriaCity of Knox
West AustraliaSwan City Council